E.C.A. Isı Hesap Programı

İlk versiyonu 1999 Ocak ayında hazırladığımız E.C.A. ISI V1.0 programı kullanıcılar tarafından çok beğenilmişti. O dönem için yalnız CD'den çalıştırılabilen programın Türkiye çapında 3000 adet civarında dağıtımı yapılmıştı. Ülkemizde ilk olarak bu programla Isı Kaybı hesabını Kesin Hesap ve Yaklaşık Hesap olarak aynı CD'de sunmuştuk. Ürün seçimi de yapılabilen programda;

Zamanla ürün gamımızın değişmesi,

"TS 825 "BİNALARDA ISI YALITIM KURALLARI" STANDARDI?nın 14.06.1999?da 23725 sayılı resmi gazetede yayımlanması ve 14.06.2000 tarihinden itibaren zorunlu uygulamaya geçilmesiyle hesaplamalarda değişiklikler olmuştur. Böylece; Binaların Alan Ve Hacim Oranlarına Göre Isıtma Harcamalarına Yeni Sınırlar Getirmiştir. İklim Bölgelerine Göre (66 İle 175 Kwh/m2). Binaların Isıtılmasında Daha Önce Kullanılan Enerjiden Yaklaşık % 50" Tasarruf Elde Edilir duruma gelinmesi,

Soğutma için Isı Kazancı Hesabı'na olan ihtiyaç,

Güncelleme yapılaması,

gibi nedenlerle yeni bir programın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

E.C.A. V2. yapılırken interne/in ülkemizde artık yaygın kullanımı göz önüne alındığından yeni E.C.A. V2.0 programı ile web sitesi üzerinden yükleme ve guncelleme yapılmak üzere CD ye ihtiyaç durmadan kurulabilmesi sağlanmıştır.

Programda Isı Kaybı Hesabı Kesin ve Yaklaşık olarak iki yöntemle hesaplanırken ayrıca diğer yeni özellikler olarak;

Çizim desteği de getirilmiştir. Çizim desteği ile yaklaşık hesapta bir daire/mekan ve kesin hesaplamada ise kat ve dairelerin ayrı çizimlerini oluşturma ve çoğaltma olanağı sağlanmıştır.

Diğer bir yeni özellik ise bu programla Isı Kazancı Hesabı da (yine çizim desteği ile) yapılabilmektedir.

Panel Radyatör Seçimini 90/70 oC, 75/65 oC ve 55/45 oC ısıtma sistemlerine göre istenilen tiplerde manuel ya da otomatik olarak seçebileceksiniz. Panel Radyatör dışında Pompa, Brülör, Genleşme Deposu, Boyler ve Güvenlik Boruları seçim olanağı da yer almaktadır. Yapılan hesapların ve çizimlerin printer çıktısı alınabilmektedir.

Bir yılı aşan bir çalışma sürecinin sonunda hazırlanan bu E.C.A. V2.0 Isı Hesap Programı?nın çalışmalarınızda yardımcı olmasını dileriz.

 

E.C.A. Isı Hesap Programı

Program Zip formatında sıkıştırılmıştır. İndirmek için logoyu tıklayınız...

 

 

vertex

Isı hesaplamaları ve ürün seçimi tavsiye niteliğinde olup Emas Makina Sanayi A.Ş. ve Comdata Mühendislik Ltd. Şti. yapılan hesaplamaların tam olarak doğru olduğunu kabul ve garanti etmez.